Klimatyzacja a fotowoltaika
19 lipca, 2021Ekologia w kontekście filozofii chrześcijańskiej
24 września, 2021Panele fotowoltaiczne na gruncie, alternatywą dla instalacji na dachu.
Podejmując decyzję co do montażu paneli fotowoltaicznych, należy brać pod uwagę sytuację, że mogą pojawić się przeciwskazania do umiejscowienia paneli PV na dachu. Takimi utrudnieniami, są: silne zacienienie, za mała powierzchnia pod planowaną moc instalacji PV, nieodpowiedni kąt nachylenia płaszczyzny dachu, czy niewystarczająco solidna konstrukcja więźby dachowej. Z takimi sytuacjami spotkaliśmy się już niejednokrotnie. Szczęśliwie warunki w tych lokalizacjach pozwalały na rozwiązanie takich problemów, poprzez montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie.
Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to rodzaj gleby, im cięższa tym lepiej. Warto zadbać o to, żeby panele nie sąsiadowały z drzewami, które powodowałyby zacienienie, ale również spadanie liści, owoców czy szyszek. Instalacja powinna być ustawiona w kierunku południowym, aby absorpcja promieniowania i wydajność paneli fotowoltaicznych były jak największe. Ponadto nie można zapomnieć o wentylacji paneli i zapewnieniu dopływu świeżego powietrza, jest to szczególnie ważne w miesiącach letnich.
Instalacja na gruncie ma mnóstwo zalet. Panele fotowoltaiczne możemy ustawić w dowolny sposób we właściwym kierunku (południowym), pod optymalnym kątem, czyli ok 30 °. Daje nam to możliwość perfekcyjnego dopasowania do stron świata, a tym samym wzrostu wydajności instalacji. Im większy grunt, tym większe oszczędności z tytułu pozyskanej energii. Niezbędny będzie oczywiście system mocowania paneli fotowoltaicznych przeznaczony do instalacji na gruncie, jednak sama czynność mocowania i przyłączania odbywa się w znacznie bardziej dogodnych warunkach. Stelaże pod panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali i aluminium. Taki dobór materiałów daje pewność, że stelaż jest odporny na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Kolejnym atutem fotowoltaiki na gruncie jest niewątpliwie dostęp do paneli. W każdej chwili można podejść do instalacji, dokonać konserwacji czy czyszczenia bez większych trudności. Osoby, które są gotowe zainwestować większe środki finansowe, mogą pokusić się na tzw. system nadążny (solar tracker), czyli podążający za ruchem słońca i maksymalizujący wydajność paneli słonecznych.
Doszukując się wad instalacji fotowoltaicznej na gruncie, należy wspomnieć, że może się to wiązać z koniecznością wycięcia drzew. Jest to też spore ograniczenie w planowaniu zagospodarowania działki w przyszłości. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest również droższy (o ok 20%), ze względu na konieczność przygotowania specjalnych stelaży do osadzenia paneli. Jest to dodatkowy koszt, który musimy uwzględnić w ogólnym rozrachunku, niemniej biorąc pod uwagę wspomniane wyżej benefity, wyższe koszty montażu zostaną w szybkim czasie zrekompensowane.
Dyskusyjne są również kwestie estetyczne, choć oczywiście taki obraz nikogo już w dzisiejszych czasach nie dziwi, a nawet może świadczyć o postępowym myśleniu właściciela gruntu. Może jednakże sprowokować do kradzieży czy celowego wandalizmu. Warto w związku z tym, dokładnie przeanalizować posiadaną polisę ubezpieczeniową. Nie każda polisa na dom zawiera ubezpieczenie fotowoltaiki, nie każda obejmuje ubezpieczenie instalacji zamontowanej na terenie posesji, nie każda również uwzględnia szeroki zakres szkód.
Przyszli inwestorzy powinni wziąć pod uwagę wiele czynników, jednakże z doświadczenia wiemy, że w końcowym bilansie wykorzystanie dostępnego gruntu pod domowy generator prądu, to bardzo dobre rozwiązanie. Skontaktuj się z doradcą ZENE, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej w temacie.
Opublikowany 25.08.2021