Czy pompa ciepła się opłaca?

Czy to podczas remontu, czy już na etapie budowy domu (lub innego obiektu) trzeba podjąć decyzję o formie ogrzewania wnętrz. Do dyspozycji mamy wiele opcji, to jaką wybierzemy zależy od wielu czynników, między innymi: dostępnego budżetu, możliwości okolicznej infrastruktury czy istoty stosowania ekologicznych form. Wielu inwestorów czy właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad pompami ciepła. Czy jednak takie rozwiązanie jest opłacalne? O zaletach tego rodzaju formy ogrzewania dowiesz się więcej, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Jakie zalety posiada pompa ciepła?

Zacznijmy może od tych nie-finansowych zalet, mogą one mieć nie mniej decydujące znaczenie w wyborze odpowiedniej formy ogrzewania. Przede wszystkim pompa ciepła jest bardzo ekologiczna. W zapewnieniu wartości energetycznej nie biorą udziału paliwa typu: drewno, ekogroszek czy gaz ziemny, a przez to nie powstają odpady w wyniku ich spalania. Jest to zespół urządzeń, które usuwają ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazują energię do domu w postaci ciepła. Możliwe jest to nawet podczas ujemnych temperatur na zewnątrz. Ponadto pompy ciepła są prostą w użytkowaniu technologią - cechuje je łatwy montaż, a także łatwa obsługa.

Czy posiadanie pompy ciepła się opłaca?

Tak naprawdę wszystko zależy. W miejscach, gdzie jest możliwość podłączenia się do cieplika miejskiego, takie rozwiązanie może nie być tak opłacalne. Podobnie jak w przypadku, kiedy mamy doprowadzenia rur z gazem ziemnym. Niemniej w każdym innym przypadku pompa ciepła jest nie dość, że bardziej ekologicznym, wydajnym to jeszcze o wiele tańszym w eksploatacji źródłem ogrzewania.

Sam zakup zespołu urządzeń nie jest tani, zależy też od wielkości pompy (im większe straty ciepła, tym większe urządzenie jest potrzebne). Z drugiej strony pompa ciepła cechuje się szybkim zwrotem inwestycyjnym, dzięki czemu i tak wychodzisz na plus w porównaniu do wyboru innych form ogrzewania.

Czy kupić pompy ciepła do swojego domu?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, a także możliwości okolicznej infrastruktury. Niemniej polecamy tego rodzaju rozwiązanie - jest ono bardzo opłacalne.

    Imię

    E-mail

    Telefon

    Wiadomość