Panele słoneczne — cena instalacji
fotowoltaicznej w ZENE

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na decyzję dotyczącą zakupu instalacji fotowoltaicznej. Cena to jeden z najważniejszych z nich. Mimo iż każda przydomowa elektrownia fotowoltaiczna, o ile będzie właściwie dobrana pod kątem potrzeb i wymagań gospodarstwa, po kilku latach zwróci się inwestorowi, każdy chce wiedzieć, na jakie wydatki musi się przygotować i ile będą go kosztować panele słoneczne na dachu.

Ile kosztują panele słoneczne?

Panele słoneczne ceny mają bardzo różne. Wszystko zależy od rodzaju ogniw, ale też ich wielkości czy producenta. Szukając paneli najbardziej efektywnych, swój wzrok należy skierować na ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, o sprawności dochodzącej do 20%. Tańsze są ogniwa polikrystaliczne, zalecane instalacjom prosumenckim, a najtańsze panele słoneczne zbudowane w oparciu o ogniwa amorficzne, określane również mianem cienkowarstwowych.

Od czego zależy cena paneli słonecznych?

Badając dokładniej panele słoneczne, cena każdego ogniwa zależna jest od kilku czynników, pośród których wyróżniamy:


wydajność — średnią wydajność pod kątem ceny specjaliści wyliczają na 20%. Panel o tej sprawności ma moc około 320 Wp i kosztuje ok. 500 zł za sztukę.

gwarancja produktu — panele słoneczne w ZENE mają 25-letnią gwarancję.

marka — liczy się też marka. Najwyższej jakości ogniwa fotowoltaiczne oferują na przykład marki LG, SunPower, Selfa, REC, ‎Q Cells czy Jinko. Stawiając na najwyższą jakość, panele słoneczne wszystkich tych producentów oferujemy również w ZENE. Zawsze doradzamy dobór najlepszych rozwiązań dla danego Klienta, opierając się w głównej mierze o jakość, parametry i długość gwarancji.

Czy zawsze wyższe ceny paneli słonecznych są uzasadnione?

Dla lepszej efektywności instalacji fotowoltaicznych warto inwestować w lepsze, bardziej wydajne panele słoneczne, nawet kosztem ich wyższej ceny. Jednak zdarza się, że droższe ogniwa fotowoltaiczne nie zawsze mają uzasadnienie zastosowania. Unika się ich w instalacjach przemysłowych lub na farmach fotowoltaicznych.

Inaczej wygląda to w przypadku paneli słonecznych na dachu. Wówczas koszt montażu jest na tyle wysoki, że warto inwestować w lepsze ogniwa, które wraz z wiekiem nie tracą dużo ze swojej wydajności. Właśnie takie panele słoneczne oferujemy w ZENE. Nawet po ćwierć wieku użytkowania ich wydajność nie spada poniżej 80%, na co dajemy gwarancję.

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej

Większość użytkowników zainteresowanych domowymi elektrowniami zwraca uwagę tylko na panele słoneczne. Koszt całej instalacji zawiera w sobie jednak również cenę falownika, montażu, konstrukcji, oprzyrządowania czy instalacji elektrycznej. Średnio 80% kosztów to cena za panele słoneczne i inne urządzenia niezbędne dla instalacji. Reszta to koszt robocizny elektryków i montażystów. Przykładowo panele słoneczne stanowią ok. 45% całej inwestycji, 20% to koszt falownika, 15% oprzyrządowania i konstrukcji, a po 10% montażu i elektryki, pod którą kryje się sporządzenie schematu i połączenie przetwornicy z panelami.

Należy przy tym pamiętać, że kluczowy dla właściwej i wydajnej elektrowni fotowoltaicznej jest projekt, w którym projektant weźmie pod uwagę potrzeby i wymagania gospodarstwa. Tylko tak uda się dobrać odpowiednią ilość i moc potrzebnych paneli fotowoltaicznych. Dopiero wówczas można myśleć o inwestycji w lepsze, wydajniejsze panele słoneczne, redukując w ten sposób powierzchnię instalacji.

Dla efektywności ważne są bowiem także czynniki atmosferyczne. Na ilość promieni słonecznych docierających do paneli wpływ ma nachylenie i kierunek ustawienia dachu. Kluczowe może być też częściowe zacienienie zmniejszające sprawność instalacji. Niekiedy konieczna jest wówczas dodatkowa inwestycja w mikroinwertery lub optymalizatory mocy.

Co ważne, jeszcze do niedawna miejsce montażu miało wpływ na cenę paneli słonecznych. Cena instalacji była różna dla budynków mieszkalnych (8% VAT), a budynków gospodarczych czy instalacji naziemnych (23% VAT). Obecnie ujednolicono stawkę VAT na instalacje fotowoltaiczne i dla osób fizycznych wynosi ona 8% bez względu na lokalizację montażu.

Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna jest rozsądnym wydatkiem. Przy współpracy z ZENE gwarantujemy zwroty w ciągu 5-7 lat. Kolejne będą generować zyski, a to właśnie długofalowa oszczędność jest celem inwestycji w panele słoneczne. Dlatego od początkowej ceny paneli słonecznych wraz z całym kosztem instalacji, ważniejszy jest czas zwrotu.

W ZENE przygotowujemy kompletny projekt instalacji fotowoltaicznej, badamy potrzeby i wymagania gospodarstwa, a także pomagamy w doborze ogniw słonecznych, szukając konsensusu między wydajnością a ceną. Specjaliści zajmują się też doborem oprzyrządowania, szukają najlepszej konstrukcji i dobierają najwłaściwszy falownik do zamiany prądu stałego na prąd zmienny. W końcu zajmujemy się montażem elementów instalacji, co gwarantuje bezawaryjną i niezawodną pracę przez lata. Wszystkie panele słoneczne z oferty ZENE mają 25 lat gwarancji.

Artur Szatałowicz, Waju Studio

„Firma Deltacom Service to zespół ludzi posiadających duże doświadczenie i umiejętność dostosowywania się do potrzeb klienta w realizacji usług projektowo-montażowych. Mogę w pełni zarekomendować jej usługi potencjalnym klientom poszukującym fachowców w zakresie instalacji paneli fotowoltaicznych.”

Paweł Zacharski, Inveni

„Firma Inveni Sp z o.o. z siedzibą w Rzeszowie, poleca firmę Deltacom Service Sp. J. T.E Sitkiewicz, zarówno jako profesjonalnego projektanta, jak i firmę w zakresie wykonawczym i budowlanym infrastruktury telekomunikacyjnej doziemnej i napowietrznej, oraz odnawialnych źródeł energii. Deltacom Service sprawdziła się również, jako niezawodny doradca oraz konsultant w zakresie projektowania i budowy sieci światłowodowej na terenie powiatu Warszawa Wschód Regionu Centralnego. Wszystkie zlecone prace w obszarze projektu unijnego, zostały wykonane zgodnie z najwyższymi standardami i wytycznymi UKE. Naszego kontrahenta charakteryzuje bardzo dobra znajomość branży, terminowość, oraz wysoki poziom kompetencji zespołu.”

    Imię

    E-mail

    Telefon

    Wiadomość