Pompy ciepła są coraz powszechniej wykorzystywanym rozwiązaniem stosowanym w celu ogrzewania nie tylko budynków prywatnych, ale również firm i przedsiębiorstw. Ich wysoka wydajność pracy w połączeniu z zastosowaniem ekologicznych technologii powoduje, że system ten jest idealny do eksploatacji zarówno w niewielkich, jak i bardzo dużych przestrzeniach. Ta konkretna instalacja podczas swojej pracy nie przeprowadza procesu spalania, co czyni ją najbardziej ekologicznym spośród obecnie stosowanych źródeł ciepła.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to sprzęt grzewczy, który wykorzystuje energię cieplną zawartą w ziemi, wodzie oraz powietrzu. Jednostkę centralną całego systemu stanowi specjalne urządzenie, które w zależności od wybranego modelu zajmuje nie więcej niż 2 metry kwadratowe. Specjalny panel umieszczony w konstrukcji jednostki umożliwia ustawienie wszelkich niezbędnych parametrów, które powodują, że wykorzystanie pompy będzie możliwie najbardziej wydajne i nastawione na potrzeby użytkowników.
Pompa ciepła - jak działa?
Działanie tego typu instalacji jest dość proste, a opiera się na zasadzie termodynamiki. W warunkach naturalnych przepływ powietrza odbywa się z obszarów cieplejszych do chłodniejszych. Zadaniem pompy ciepła jest odwrócenie tego procesu. Instalacja pobiera ciepło z obszarów o niskiej temperaturze (w zależności od wybranej wersji, energia pobierana jest z powietrza, gruntu lub wody). Gdy czynnik roboczy znajdzie się w instalacji, jest od ogrzewany, co doprowadza go do parowania. Tak przygotowane powietrze jest przekazywane dalej, do pomieszczeń budynku.
Najczęściej spotykane pompy ciepła są zasilane energią elektryczną znajdującą się w tradycyjnym gniazdku. Bardzo ważną informacją jest jednak fakt, iż system ten może działać także dzięki zastosowanym panelom fotowoltaicznym. Powoduje to, że ogrzewanie domu będzie prowadzone w pełni ekologiczny oraz maksymalnie ekonomiczny sposób, a co istotne, także w czasie przerwy w dostawie prądu z zakładu energetycznego.