Wielu użytkownikom wydaje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego jest wysoki. Tymczasem panele słoneczne są jedną z najtańszych instalacji zaliczanych do Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Zwłaszcza że koszty fotowoltaiki można obniżyć dzięki dotacji.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Ceny fotowoltaiki są różne i zależne między innymi od rodzaju instalacji, jej lokalizacji i wielkości. Kluczem jest optymalny wybór pod kątem wydajności, czym w ZENE zajmują się specjaliści, którzy w pierwszej kolejności badają wymagania i potrzeby gospodarstwa, a dopiero później pomagają w wyborze optymalnej instalacji i przygotowują projekt. To wszystko sprawia, że cena fotowoltaiki jest niższa, a ona sama bardziej wydajna. Co więcej, koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się wówczas znacznie szybciej, np. 5-7 lat. Kolejne lata są już tylko i wyłącznie zyskiem i oszczędnością.
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają uniezależnić się od cen oraz dostaw energii elektrycznej pochodzącej z sieci. Dzięki przydomowej instalacji elektrycznej prywatny inwestor sam wytwarza sobie prąd, pokrywając całkowite lub przynajmniej częściowe zapotrzebowanie energetyczne budynku, a w konsekwencji znacznie obniża wysokość rachunków za energię elektryczną.
Specjaliści z ZENE zalecają instalacje produkujące tyle energii, ile wynosi roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na anergię. Wyprodukowane nadwyżki są magazynowane i na bieżąco konsumowane, kiedy zwiększy się zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki temu całkowicie uniezależnia się od cen i dostaw prądu. Koszty fotowoltaiki rosną wówczas jednak średnio o ok. 150 zł rocznie opłaty stałej.
Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?
Cena instalacji fotowoltaicznej to nie tylko koszt paneli fotowoltaicznych. Faktycznie, koszty fotowoltaiki w dużej mierze zależą od rodzaju, wydajności, wielkości i producenta modułów. Szacuje się, że cena paneli fotowoltaicznych to ok. 45% całej instalacji fotowoltaicznej. Resztę stanowi cena falownika (20%), oprzyrządowania i konstrukcji (15%), montażu (10%) i elektryki (10%).
Przede wszystkim na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływ mają dwa czynniki: moc i związana z tym ilość paneli. Kluczowe jest również miejsce montażu. Koszty fotowoltaiki rosną, im jest ona bardziej skomplikowana czy oddalona od budynku mieszkalnego. Warto również pamiętać, że moc instalacji w każdej chwili może zostać zwiększona. Jednak wówczas należy liczyć się z większymi kosztami końcowymi i wydłużeniem czasu zwrotu o dodatkowe kilka lat.
Planując instalację fotowoltaiczną, dla niższego kosztu fotowoltaiki zalecamy montaż paneli na dachu. Przy montażu na gruncie doliczyć trzeba zakup i montaż osobnych konstrukcji, które muszą spełniać wymogi dotyczące wysokości i stabilności. Trzeba jednak pamiętać, że kluczowe dla wydajności paneli słonecznych jest znalezienie najbardziej nasłonecznionego miejsca.
Ile kosztuje średnia instalacja fotowoltaiczna?
W ZENE zawsze badamy zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Przy określaniu optymalnej mocy bierzemy pod uwagę dotychczasowe rachunki za energię elektryczną. Jeżeli budynek jest nowy i niezamieszkany, zużycie określamy na podstawie znajdujących się w nim urządzeń, oczywiście biorąc pod uwagę, że z reguły większość z nich nie pracuje jednocześnie, co ma wpływ na zmniejszenie docelowej mocy.
Instalacja fotowoltaiczna 10 kW jest dedykowana dla większych gospodarstw, z zapotrzebowaniem energetycznym w skali całego roku na poziomie do 10 000 kWh. W wielu gospodarstwach domowych sprawdzą się mniejsze instalacje. Średnio w ostatnich miesiącach na polskich domach można było znaleźć panele fotowoltaiczne o mocy 5,6 kW. Mediana ceny instalacji fotowoltaicznej tej mocy kształtowała się na poziomie 25,6 tys. zł. Idąc dalej tym tropem, średnio koszt fotowoltaiki wynosi obecnie ok. 4600 zł/kW.
Oczywiście w ZENE pomagamy w ubieganiu się o dotację na instalacje fotowoltaiczne. Obecnie nasi Klienci mogą skorzystać z kilku programów promujących Odnawialne Źródła Energii, a w tym fotowoltaikę. Ponadto to niskooprocentowane kredyty. Oczywiście ZENE oferuje usługi w pełni kompleksowe. Dlatego doradzimy w zakresie instalacji, stworzymy optymalny zestaw, po czym zamontujemy go u Klienta i załatwimy formalności wobec zakładu energetycznego.
Tak więc koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu, gospodarstwa czy firmy może wydawać się wysoki, ale sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy weźmiemy pod uwagę miesięczne rachunki za energię, a także perspektywę nadchodzących podwyżek. Już teraz zwrot z inwestycji gwarantowany jest nawet po 7 latach, a może on ulec skróceniu, jeżeli ceny prądu pójdą w górę, co jest nieuchronne. Do 2030 roku prąd może podrożeć nawet o 80%. Dlatego niezależnie od ceny fotowoltaiki, bez wątpienia to inwestycja intratna i warta zainteresowania.