Montaż paneli fotowoltaicznych z ZENE

Montaż paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie z uwagi na niższe rachunki za prąd. Koszt montażu fotowoltaiki zwraca się już po 7 latach, a tyczy się to obecnych cen prądu ich nieuniknionej tendencji wzrostowej. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest więc inwestycją intratną i opłacalną, zwłaszcza że to czysta energia, która w żaden sposób nie szkodzi środowisku.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych


Wielu wydaje się, że system montażu paneli fotowoltaicznych jest na tyle prosty, iż poradzą sobie z tym osobiście. Na samodzielny montaż fotowoltaiki decydują się głównie osoby, które są w stanie wykonać wszystkie przydomowe naprawy czy instalacje. Jednak samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy tylko pod pewnymi warunkami.

Stworzenie instalacji słonecznej można bowiem podzielić na dwie części — montaż i kalibrację. Montaż paneli fotowoltaicznych to założenie i połączenie ogniw słonecznych zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami fizyki i przepisami. Najprostszy jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, oczywiście można zdecydować się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie czy dachu, ale wiąże się to z dodatkowym ryzykiem. Zresztą niezależnie od powierzchni trzeba ocenić jej nośność, wiedzieć, jak połączyć moduły w panel, aby nie stworzyć pętli indukcyjnej i nie przewartościować prądów w stringu. Poza tym pozostaje kwestia bezpieczeństwa (np. prawidłowe uziemienie z odpowiednia upływnością) i kwestie prawne (np. w sytuacji, w której budynek wyposażony jest w instalacje odgromową).

Poza tym osoba wykonująca przydomową elektrownię musi spełniać określone wymagania. Co ważne, przedstawiciel przedsiębiorstwa energetycznego odbierający instalację fotowoltaiczną i przyłączający ją do sieci energetycznej, montując specjalny, dwustronny licznik, musi upewnić się, że za budowę instalacji fotowoltaicznej odpowiada specjalista posiadający niezbędne uprawnienia. Mowa o uprawnieniach budowlanych do projektowania oraz wykonywania sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Dlaczego montaż fotowoltaiki warto powierzyć specjalistom?

Bezpieczniej montaż instalacji fotowoltaicznej powierzyć fachowcom z ZENE. To wykwalifikowani specjaliści o dużym doświadczeniu, którzy mają właściwe uprawnienia. To dobry wybór również dlatego, że przy montażu fotowoltaiki liczy się nie tylko wiedza teoretyczna, ale również praktyczna, a wieloletnie doświadczenie w zakresie montażu fotowoltaiki jest bezcenne. Samodzielnie budowa instalacji paneli fotowoltaicznych powoduje ryzyko przeoczenia kilku istotnych czynników, co wpłynie na efektywność paneli fotowoltaicznych. Mowa o kalibracji, która o ile dla doświadczonego praktyka jest oczywista, o tyle dla zwykłego użytkownika stanowi pewną nowość.

Tylko specjaliści, w tym fachowcy z ZENE wiedzą, jakie znaczenie dla wydajności instalacji ma cień rzucany ze słupa energetycznego, ułożenie połaci i stromizna dachu. Dlatego, nawet jeśli samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych da oszczędność rzędu 20%, w konsekwencji instalacja może tracić na wydajności z uwagi na np. źle ułożone panele fotowoltaiczne. Montaż dla instalacji paneli słonecznych jest więc sprawą kluczową i lepiej nie ryzykować, narażając się na błędy popełnione przy zakładaniu paneli. Zwłaszcza że w ZENE Klienci otrzymują panele słoneczne z 25-letnią gwarancją, które nawet po tym okresie wykazują wydajność na poziomie 80%. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydowano się na optymalny system montażowy paneli fotowoltaicznych, a za wszystko odpowiadali fachowcy.

Gdzie montować ogniwa? Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, ścianie, gruncie

Możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie czy ścianie. Jednak niezbędny jest wówczas specjalny system montażowy paneli fotowoltaicznych. Najczęściej jest to jednak montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, ewentualnie instalacja fotowoltaiczna na gruncie.

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce jest przede wszystkim tańszy. Wiele zależy jednak od samego dachu. Kluczowe dla efektywności instalacji fotowoltaicznej jest bowiem ekspozycja ogniw do słońca. Dla południowej Polski kąt nachylenia paneli powinien wynosić 20-30 stopni, dla północnej od 25 do 30 stopni. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim. Jak najbardziej, choć niezbędna będzie specjalna konstrukcja. Niezależnie od miejsca montażu, poza nachyleniem paneli ważny jest kierunek ich ustawienia. Najlepiej ustawić je w kierunku południowym, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Wówczas promienie słoneczne będą docierać do paneli w sposób optymalny.

System montażowy jest też obowiązkowy dla montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie. W tym przypadku niezbędne jest jednak wolne miejsce na działce. Sama konstrukcja wsporcza musi być odporna na warunki atmosferyczne i utrzymać ciężar paneli przez wiele lat. Zespół montażowy ZENE sprawdza też, czy w pobliżu instalacji na gruncie nie ma wysokich budynków oraz drzew, które mogłyby je zacienić i osłabić efektywność przydomowej elektrowni.

Zakładając instalację fotowoltaiczną z ZENE, nasi Klienci mogą liczyć na kompleksową pomoc, poczynając od doradztwa przy wyborze, przez pomoc w uzyskaniu dotacji, sam montaż, aż po przygotowanie dokumentów do zakładu energetycznego. Przy montażu doradzamy w zakresie optymalnego miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych, kąta instalacji i kierunku. Nasi monterzy, bazując na wieloletnim doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach, zadbają o każdy szczegół przydomowej instalacji fotowoltaicznej.

    Imię

    E-mail

    Telefon

    Wiadomość