Instalacja fotowoltaiczna dla firmy to przede wszystkim korzyści finansowe w postaci redukcji kosztów, ale również pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Niestety, sytuacja na rynku energetycznym nie napawa optymizmem. Sprzedawcy energii elektrycznej stale podwyższają ceny prądu, co jest wynikiem polityki Polski względem Unii Europejskiej i odwrotnie, co wynika ze znacznego przekroczenia norm CO2 uwalnianego do atmosfery.
Jako że Polsce daleko do najbardziej ekologicznych krajów, do rosnących cen prądu należy się przyzwyczaić, ewentualnie wziąć los w swoje ręce i uwolnić się od oligopolu zakładów energetycznych.
O ile w przypadku gospodarstw domowych przynajmniej na jakiś czas udało się je zamrozić, o tyle firmy mają naprawdę duży problem, ponieważ ceny energii nie są tu regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Tymczasem rachunki za prąd to nawet 1/5 comiesięcznych wydatków przedsiębiorstwa, przy czym procent ten może być jeszcze wyższy w zależności od branży. Stąd fotowoltaika dla firmy to dla wielu przedsiębiorstw korzystne i — co nas niezmiernie cieszy — coraz popularniejsze rozwiązanie.
Fotowoltaika dla firmy – na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze, aby postawić na optymalne instalacje fotowoltaiczne dla firm. Dlatego podstawą jest dokładne zapoznanie się z profilem energetycznym danego przedsiębiorstwa. Schemat wykorzystywania energii w firmach jest bowiem zupełnie różny od spotykanego w gospodarstwach domowych.
Większość przedsiębiorstw rozpoczyna pracę rano, a kończy po południu. Jako że panele fotowoltaiczne wytwarzają energię w ciągu dnia, należy postawić na taki rodzaj fotowoltaiki dla firmy, aby instalacja pokryła bieżące zapotrzebowanie i nie produkowała zbyt dużych nadwyżek. W innym wypadku, kiedy firma pracuje na dwie lub trzy zmiany, sprawdzić się może rozwiązanie Net-metering łączące producenta i konsumenta energii.
Kluczowa jest więc specyfika firmy. Fotowoltaika, która nie uwzględni potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa, obniży efektywność i rentowność przedsięwzięcia. Dlatego w ZENE uwzględniamy potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa oraz możliwości montażowe, po czym dobieramy optymalne moduły fotowoltaiczne dla firmy Klienta.
Jak fotowoltaika redukuje koszty firmy?
Zyski, jakie przynosi fotowoltaika dla przedsiębiorstwa, zależą od zastosowanej w instalacji technologii, ale również lokalizacji firmy na terenie kraju i umiejscowienia instalacji. Ważny jest między innymi kąt nachylenia paneli, celem optymalnej ekspozycji na światło słoneczne.
Jednak niezależnie od siedziby firmy, fotowoltaika na pewno przyniesie jej wymierne korzyści. Najwięcej na rachunkach oszczędzają firmy posiadające hale, magazyny i inne duże budynki, ale również mniejsi przedsiębiorcy mogą znacząco obniżyć rachunki za prąd. Oszczędności, jakie zapewnia fotowoltaika dla firm, sięgają nawet 90% względem rachunków za energię sprzed montażu instalacji opartej na panelach fotowoltaicznych.
Fotowoltaika na firmę w kosztach przedsiębiorstwa
Inwestycja w panele fotowoltaiczne powinna być traktowana przez przedsiębiorstwo jako środek trwały, amortyzowany poprzez pomniejszenie kwoty odprowadzonego podatku. To rozwiązanie najbardziej opłacalne, a fotowoltaika dla firmy zwraca się po upływie nie dłuższym niż 8-10 lat. Dodatkowo po zakupie instalacji fotowoltaicznej dla firmy przedsiębiorca może odliczyć pełny, 23-procentowy VAT.
Fotowoltaika dla firmy o mocy minimum 10 kW
Niezależnie od tego, jakiej firmy będą to panele fotowoltaiczne, minimalna moc instalacji fotowoltaicznej w firmie to z reguły ok. 10 kW. Mówimy wówczas o mikroinstalacji (do 50 kW), która spełnia wymagania przedsiębiorstw zużywających do 47 000 kWh energii rocznie. Fotowoltaika dla firmy w tej formie jest również najprostsza we wdrożeniu. Koszt przyłączenia pokrywa zakład energetyczny, a inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę. Poza nią w ZENE realizujemy większe projekty:
małe instalacje fotowoltaiczne od 50 kW do 500 kW — zalecane dla firm z rocznym zużyciem od 48 000 kWh do 480 000 kWh; wymagają pozwolenia na budowę i przechowywania w sieci energetycznego nagromadzonej energii z nadwyżek
średnie instalacje fotowoltaiczne od 500 kW do 1MW — zalecane dla przedsiębiorstw zużywających od 480 000 kWh do 940 000 kWh; wymagają pozwolenia na budowę i koncesji.
duże instalacje fotowoltaiczne powyżej 1 MW — zalecane dla firm z branż energochłonnych, które zużywają powyżej 950 000 kWh rocznie; wymagają pozwolenia na budowę i koncesji.
Inny podział instalacji fotowoltaicznych dla firm obejmuje:
instalacje off-grid bez podłączenia do sieci, kiedy ewentualne nadwyżki firma magazynuje w akumulatorach;
instalacje on-grid z podłączeniem do sieci energetycznej, gdzie energia jest magazynowana.
Większą niezależność dla firmy zapewnia fotowoltaika w instalacji off-grid. Jednak z uwagi na koszty, a jest ona o ok. 40-procent droższa od instalacji on-grid, stosuje się ją rzadko.
Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne dla firmy
Jesteś przedsiębiorcą, interesuje Cię fotowoltaika dla firmy i szukasz dofinansowania? W ZENE pomożemy znaleźć optymalny program z dofinansowaniem dla Twojej firmy. Powstało kilka programów, które zachęcają przedsiębiorców do korzystania z OZE, a w tym fotowoltaiki. Są nimi m.in.:
- Program Energia Plus
- Program Bocian
Ich zasady programowe są identyczne w całej Polsce, ale ponadto swoje własne projekty prowadzą poszczególne województwa, które nie szczędzą środków z Regionalnych Programów Operacyjnych. Firmy inwestujące w fotowoltaikę mogą również liczyć na atrakcyjne warunki kredytowania i leasingowania takich inwestycji.