Przerażają Cię ciągle rosnące ceny energii elektrycznej? Boisz się, że za prąd zapłacisz jeszcze więcej niż obecnie? Chcesz uwolnić się od sprzedawców energetycznych i zacząć oszczędzać? Jeżeli przynajmniej na jedno z powyższych pytań Twoja odpowiedź była twierdząca, wiedz, że panele fotowoltaiczne są dla Ciebie. Z ZENE fotowoltaika dla domu to pełna niezależność od dostawców energii elektrycznej i wymierne korzyści finansowe. Z jednej strony oszczędzasz na rachunkach, z drugiej inwestujesz w czystą, ekologiczną energię ze słońca, najpopularniejszą pośród odnawialnych źródeł energii (OZE).
Jakie korzyści zapewnia fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?
Fotowoltaika w domu jednorodzinnym jest inwestycją na lata. Celem zaangażowania kapitału w panele fotowoltaiczne w domu jest zmniejszenie kosztów użytkowanego prądu. W dobie rosnących rachunków za energię elektryczną fotowoltaika okazuje się skutecznym rozwiązaniem dla znaczącego ograniczenia wysokości rachunków za prąd.
Co więcej, na wytwarzanej energii można nawet zarabiać, zostając prosumentem. Tym mianem określa się użytkownika, który nie tylko konsumuje wytworzoną energię, ale również ją produkuje, niewykorzystane nadwyżki wprowadzając do krajowej sieci elektroenergetycznej.
Elementy instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego
W ZENE pilnujemy, aby fotowoltaika dla domu jednorodzinnego była optymalnie dobraną instalacją, wręcz skrojoną do potrzeb i wymagań domowników. Za każdym razem to indywidualny projekt, który pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa. Wszystkie instalacje realizowane przez ZENE zawierają w sobie następujące elementy składowe:
Panele fotowoltaiczne
Inwerter (falownik)
Rozdzielnica elektryczna
Sieć domowa
Sieć energetyczna
Instalację fotowoltaiczną uzupełnia falownik, który zamienia prąd stały na zmienny, a dodatkowo akcesoria typu liczniki, kable czy akumulator z regulatorem ładowania, choć ten niezbędny jest tylko w wybranych rodzajach instalacji fotowoltaicznych. Łączny koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego, w zależności od zapotrzebowania gospodarstwa na energię, zamknąć można już w kilkunastu tysiącach złotych. Trzeba pamiętać, że zawsze jest to intratna inwestycja o wysokiej stopie zwrotu.
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?
Im większe zapotrzebowanie na prąd w domu, tym wyższe koszty fotowoltaiki. Szacuje się, że rodzina w modelu 2+2, rocznie zużywa około 2,5-3 MWh. Koszty instalacji fotowoltaicznej zamykają się wówczas w okolicach 17-20 tys. zł. Dla porównania, gospodarstwo zużywające ok. 10 MWh rocznie, za instalację zapłaci około 50 000 zł.
Dlatego koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego nie powinien przerażać. Szczególnie że pomagamy w ubieganiu się o wsparcie finansowe z programów rządowych służących promowaniu i rozwoju czystej, ekologicznej energii:
- Program "Mój Prąd"
- Program "Prosument 2"
- Program "Czyste Powietrze"
- Program "Energia Plus"
Liczne programy i pożyczki na atrakcyjnych warunkach sprawiają, że na instalację fotowoltaiczną w domu postawić może szersze grono osób prywatnych, które zwiększają tym samym niezależność energetyczną i oszczędzają dzięki niższym rachunkom za prąd.
Jesteś zainteresowany?
Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?
Podobnie jak przy kosztach, kluczowe jest roczne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo. Odpowiadając na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych na dom znajdzie się w instalacji, odnieść się należy także do ich mocy. W ZENE oferujemy panele, które pojedynczo mogą wytwarzać ok. 370 W, 445 W, a nawet 565 W mocy.
Montaż fotowoltaiki w domu jednorodzinnym
Współpracując z ZENE, masz pewność, że montażem paneli fotowoltaicznych zajmie się zespół specjalistów, którzy dostarczą materiał na miejsce i przystąpią do tworzenia domowej elektrowni słonecznej. Optymalnie, kiedy fotowoltaika w domu jednorodzinnym opiera się na modułach fotowoltaicznych zamontowanych na dachu, co jest logiczne z uwagi na ułatwioną ekspozycję do słońca. Jednak i wówczas, dla maksymalnej wydajności, bierzemy pod uwagę kąt nachylenia dachu i kierunek montażu.
Jeżeli dach jest płaski, stosujemy tzw. ekierki lub nowoczesne zestawy, które pozwalają ustawić panele pod odpowiednim kątem. Poza tym, kiedy wpływ na wydajność instalacji mają kominy i inne przeszkody rzucające cień, zalecamy montaż mikroinwerterów lub modułów fotowoltaicznych half cut, które są odporniejsze na zacienianie. Przez diodę bypass odcinają one najmniej wydajną część modułu, dzięki czemu parametry reszty instalacji nie dostosowują się do obniżonych parametrów zacienionego modułu. To kluczowe dla lepszych parametrów mocy, ponieważ każdy string w instalacji pracuje na parametrach odpowiednich dla pracy najmniej wydajnego modułu.
Alternatywą dla ogniw na dachu są panele umieszczane na ścianie lub słupie. Przy montażu wolnostojącym instalacje mogą być wbijane w grunt (jedno- lub dwupodporowe) bądź mocowane do betonu. Ponadto, jeżeli zachodzi uzasadnienie, instalację fotowoltaiczną instaluje się na tzw. trackerach, które dzięki systemowi silników podążają za słońcem, a panel fotowoltaiczny przez cały dzień jest skierowany do słońca pod najlepszym możliwym kątem, przez co zyskuje na wydajności.