Rolnictwo jest tym sektorem gospodarki, który jak żaden inny jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Promienie słoneczne, oczywiście przy odpowiedniej gospodarce wodnej, mają zbawienny wpływ na wzrastanie plonów. Jednak słońce może mieć również pozytywne przełożenie na sytuację finansową gospodarstwa rolnego i znacząco obniżać rachunki za prąd. Jeśli chodzi o koszt prowadzenia gospodarstwa rolnego, niebagatelną rolę odgrywa posiadanie prywatnej elektrowni. W ZENE fotowoltaika dla gospodarstw rolnych to jedna z usług, którą realizujemy na rzecz konsumentów zainteresowanych pozyskaniem energii ze słońca.
Fotowoltaika dla nowoczesnego rolnika
Mimo iż rolnictwo przez dużą część społeczeństwa nadal jest postrzegane jako uzależnienie od natury, każdy rolnik zdaje sobie sprawę, że nowe technologie są niezbędne dla zwiększenia wydajności i efektywności. Postępująca mechanizacja usprawnia produkcję rolną i pozwala mnożyć osiągane zyski. Nie dzieje się to jednak bez ponoszenia żadnych kosztów.
Mechanizacja wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, a co za tym idzie wyższymi rachunkami za prąd. Szacuje się, że koszty z tego tytułu stanowią nawet 1/5 całkowitych wydatków ponoszonych przez gospodarstwo rolne. W konsekwencji rolnik czy hodowca musi być przygotowany na miesięczne wydatki rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości gospodarstwa, parku maszynowego i profilu działalności.
Już dziś opłata rachunków za prąd stanowi dla wielu rolników duże wyzwanie, a niekiedy stawia nawet pod znakiem zapytania opłacalność prowadzonej działalności. Niestety, ceny energii będą rosły.
Spójrzmy na to, że instaluje się dziś coraz więcej elektrowni przydomowych. Co za tym idzie, zakłady energetyczne będą mogły zarabiać niebawem wyłącznie 20% wartości energii, właściwie tylko za jej przechowanie. Dlatego ceny będą musiały pokryć straty zakładów energetycznych wynikające z obniżenia wolumenu sprzedaży.
Dlatego warto jak najwcześniej zabezpieczyć się przed nieuchronnym wzrostem cen energii kupowanej w zakładach energetycznych. Hipotetycznie, gdyby każde gospodarstwo domowe w Polsce miało własną elektrownię, to zakłady energetyczne miałyby nadwyżki w dzień, których nie mogłyby zakumulować do wykorzystania w nocy. Dlatego, że w nocy i tak musi produkować energię, co przełoży się na wyższe koszty.
Jakie korzyści niesie w sobie fotowoltaika dla gospodarstw rolnych?
Rolnik zdecydowany na panele fotowoltaiczne gwarantuje sobie szereg związanych z tym korzyści. Do największych plusów instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolniczym należą:
Niezależność energetyczna — produkcja energii na własne potrzeby.
Wykorzystanie nieużytków — instalacje fotowoltaiczne instaluje się na dachach, wiatach, słupach czy konstrukcjach wsporczych.
Duże oszczędności — rachunki za prąd niższe o kilkadziesiąt procent.
Większy prestiż — nowoczesna technologia korzystnie wpływa na wizerunek gospodarstwa, które jest otwarte na innowacyjne rozwiązania.
Zabezpieczenie energetyczne — przygotowanie na cięższe czasy, kiedy ceny prądu będą wyższe.
Dodatkowe punkty w PROW — pięć dodatkowych punktów przy ocenie wniosków dotacyjnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Odpowiedzialność za środowisko — energia słoneczna jest czysta i ekologiczna, bez negatywnego wpływu na środowisko, co jest szczególnie ważne w przypadku gospodarstw rolnych.
Instalacja bezobsługowa — systemy fotowoltaiczne są w zasadzie bezobsługowe i wymagają jedynie czyszczenia modułów nie częściej niż dwa razy w roku.
Wykorzystanie nieużytków — instalacje fotowoltaiczne instaluje się na dachach, wiatach, słupach czy konstrukcjach wsporczych.
Ochrona zdrowia — czysta energia elektryczna, która ma korzystny wpływ na stan zdrowia.
Fotowoltaika na budynku gospodarczym — bezpieczeństwo, komfort i gwarancja
Elementy systemów fotowoltaicznych oferowane przez ZENE są objęte długoletnią gwarancją nawet do 25 lat. Dla Ciebie jako rolnika to gwarancja niezawodnej pracy całego systemu bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez ćwierć wieku. Po tym okresie ogniwa fotowoltaiczne pracują z wydajnością co najmniej 80%.
Poza tym to bezobsługowa obsługa, co ma przełożenie na komfort użytkowania. Dodatkowo serwis może odpowiadać za cykliczne przeglądy oraz ocenić nośność konstrukcji, na której instalacja ma zostać posadowiona.
Ulgi i dotacje na instalacje fotowoltaiczne dla rolników
Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych daje duże możliwości w zakresie pozyskania ulg i dotacji na instalacje słoneczne. Jeżeli instalację zrealizowano z własnych środków lub kredytu bankowego, nawet 1/4 nakładów udokumentowanych rachunkami rolnik odpisze od podatku rolnego w ramach ulgi inwestycyjnej, a następnie będzie amortyzował instalację przez kolejne 15 lat. Poza tym w ZENE pomagamy ubiegać się o dotacje i niskooprocentowane kredyty z wielu różnych źródeł, a w tym:
- Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (program Czyste Powietrze),
- Regionalnych programów samorządowych,
- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (program Agroenergia),
- Wojewódzkich Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- Banku Ochrony Środowiska (nisko oprocentowane kredyty).
- komercyjne niskooporocentowane leasingi i kredyty.
Jesteś zainteresowany?
Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych z ZENE
Pamiętaj, że w ZENE myślimy o wszystkim. Jesteśmy firmą o profilu doradczo-wykonawczym, dlatego oferujemy kompleksowy zakres usług. Zaczniemy od przygotowania projektu elektrycznego, przez przygotowanie wniosku o koncesję, dostarczenie materiałów i montaż urządzeń, uruchomienie instalacji, aż po przygotowanie dokumentacji do zakładu energetycznego. Wszystko po to, aby fotowoltaika na budynku gospodarczym znalazła się jak najszybciej i bez zbędnej zwłoki zaczęła produkować energię dla Twojego gospodarstwa rolnego.