Zlikwiduj z ZENE tzw. „kopciucha”
8 kwietnia, 2021Media o ZENE
29 kwietnia, 2021Fotowoltaika dla rolnika - oszczędne oraz innowacyjne rozwiązanie dla gospodarstwa.
Energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł to nie tylko redukcja kosztów poprzez obniżenie rachunków za prąd. Przedsiębiorca rolny lub właściciel ziemi może pójść o krok dalej i zostać prosumentem energii odnawialnej. W czasach, kiedy wszystkie produkty idą w górę poprzez ciągłe podwyżki podatków, zielona energia może również z powodzeniem stanowić alternatywę dla uprawy ziemi. Warto też podkreślić że nie trzeba całkowicie jej zastępować, genialną opcją jest też wykorzystanie fotowoltaiki jako uzupełnienie uprawy ziemi.
Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych nie powinno stanowić większego problemu, bo przecież można instalować je na dachach (których w gospodarstwach rolnych zazwyczaj nie brakuje), ale nie tylko, możemy również wykorzystać nieużytki rolne rozlokowując na nich instalacje potrzebne do produkcji prądu.
Jaki jest największy plus farmy słonecznej?
Najważniejszą zaletą jest fakt, że nawet kiedy podczas długotrwałych upałów część produkcji rolnej ulegnie zniszczeniu, nasze panele (oraz oszczędności z nimi związane) zrekompensują nam te straty. A jest nawet wielka możliwość, że dadzą nam wtedy zarobić, ale to zależy już od wielu czynników takich jak: wizja gospodarstwa w jakim stopniu rozłoży akcenty produkcyjne, powierzchnia ziemi z zainstalowanymi panelami, ubytki poniesione w plonach itp. Pamietajmy jednak że w żadnym przypadku nie ma możliwości aby fotowoltaika przyniosła starty naszemu gospodarstwu.
Dofinansowania i ulgi dla rolników.
Unia Europejska pełni rolę głównego organu wspierającego rozwój instalacji, pozwalających na produkcje energii z odnawialnych źródeł. Jeszcze do niedawna największą wagę przykładano do pozyskiwania energii z biomasy, jednak od kilku lat jej rola została przejęta przez energię wiatrową oraz słoneczną. Unia Europejska dysponuje również szerokim wyborem programów dofinansowań, dzięki którym można sponsorować inwestycje oraz montaż systemów fotowoltaicznych. Dzięki tym rozwiązaniom inwestycja w fotowoltaikę staje się jeszcze łatwiejsza. Przede wszystkim mowa tutaj o tzw. Uldze inwestycyjnej na obiekty środowiskowe, o której możemy przeczytać w ustawie o podatku rolnym. W art. 13 wspomnianej ustawy czytamy, że „podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)". W punkcie drugim tego art. widnieje: „Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych".
Jak wyglada to w praktyce?
Rolnik instaluje panele fotowoltaiczne za kwotę 40 tysięcy złotych, przy takiej sumie może odliczyć sobie od podatku rolnego 25 procent z zainwestowanej kwoty czyli 10 tysięcy złotych. Zakładając że jego podatek wynosi, 5 tysięcy złotych rocznie, to przez okres dwóch lat nie jest zobowiązany do uiszczenia opłaty z nim związanej. Jest to niezwykle atrakcyjna i warta do rozważania oferta, zarówno przez te mniejsze jak i większe gospodarstwa rolne.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przejdź do formularza kontaktowego i wyślij do nas zapytanie, lub zadzwoń do naszego przedstawiciela handlowego: 577 700 130
Opublikowany 24.04.2021