ZENE dystrybutorem M6 PERC Shingled
2 września, 2020Nazwa „fotowoltaika” pochodzi z połączenia dwóch słów: photo – oznaczające światło, oraz volt – oznaczające jednostkę pomiaru napięcia prądu. Często zamiennie używa się więc skrótu PV.
Najważniejsze pojęcia:
- Konstrukcja wsporcza
- Moduły fotowoltaiczne
- Panel fotowoltaiczny
- Falownik (Inwerter) - prąd stały (DC) jest zmieniany w prąd zmienny (AC)
- Licznik dwukierunkowy
- Sieć elektryczna
- Energia ze Słońca
Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne (zbudowane z krzemu, czyli materiału półprzewodnikowego), które łączy się w moduły fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Grupa modułów tworzy panel fotowoltaiczny, natomiast elementem pozwalającym na zamontowanie paneli na gruncie lub dachu budynku jest konstrukcja wsporcza, zapewniająca stabilność instalacji.
Prąd stały powstały w modułach zostaje następnie przekazany do falownika, który przekształca go na prąd zmienny, czyli dokładnie taki, jak w gniazdkach (230V). Ponadto, falownik dokonuje kontroli pracy minielektrowni. Oznacza to, iż na bieżąco dopasowuje on parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a także ulega wyłączeniu w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii.
Nieodłącznym elementem konstrukcji , jest licznik dwukierunkowy, który dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu. Może się bowiem zdarzyć, iż energii wytworzonej przez minielektrownię będzie za dużo lub za mało w stosunku do zapotrzebowania. Jeśli będzie za mało, to po prostu można dokupić energię z sieci, takie sytuacje jednakże rzadko mają miejsce, ponieważ instalacja dobierana jest do indywidualnych, dokładnie przeanalizowanych parametrów. Nadmiar energii natomiast zostaje przekazany do sieci energetycznej, którą można odebrać w 80%. Jest to związane z systemem opustów dla prosumentów, czyli osób wytwarzających energię na użytek własny. Dla instalacji, których moc nie przekracza 10kWp (Wp-watt peak, czyli maksymalna wydajność), obowiązuje stosunek 1:0,8 w ramach systemu opustu. W przypadku instalacji o większej mocy, współczynnik ten jest moderowany.
Instalacje fotowoltaiczne są niezawodne i bezpieczne. Są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie generują hałasu i zanieczyszczeń. Produkowane moduły fotowoltaiczne podlegają recyklingowi i nie zawierają komponentów szkodliwych dla biosfery.
Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwala również uniezależnić się od rosnących cen energii.
Inwestor, który decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, koszty ponosi tylko raz. Cały okres eksploatacji takiego systemu, to produkcja energii, która nie jest obarczona żadnymi opłatami.
Opublikowany 13.08.2020