Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy monoblok?

Ekologiczne rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla są coraz chętniej wybieranym sposobem na ogrzanie domu i wody. Co więcej, w związku z nowymi przepisami budowlanymi, stosowanie takich urządzeń to konieczność. Dlatego też nie można się dziwić, że coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Pozostaje jednak pytanie, na które wiele osób poszukuje odpowiedzi – lepiej wybrać monoblok czy split? Oba rodzaje są chętnie wybierane, jednak jakie są różnice między nimi? Na co zwracać szczególną uwagę? O czym pamiętać przed ich wyborem? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Pompa ciepła split – charakterystyka

W odróżnieniu od monoblok split składa się z dwóch odrębnych jednostek. Jedna znajduje się w środku (skraplacz), a druga na zewnątrz (agregat). W pierwszej z wymienionych zamontowane są m.in. pompa obiegowa, grzałka elektryczna, a także i specjalny skraplacz. W drugim przypadku w środku znajdziesz kompresor, zawór dławiący, wentylator, a także parownik. Wszystko działa dzięki połączeniu jednej instalacji z drugą poprzez konstrukcję chłodniczą. Jednak należy pamiętać, aby w tym przypadku dbać szczególnie o szczelność wszystkich połączeń, a także precyzję ich wykonania. Wszystko to ma związek z kwestiami bezpieczeństwa, a także z wydajnością całego systemu.

Do montażu pompy ciepła split potrzebny jest układ chłodniczy wraz z czynnikiem chłodniczym (np. R32), przez co cały proces instalacji tej konstrukcji jest bardziej skomplikowany. Co więcej, potrzebne są także specjalne uprawnienia F-gaz, które ZENE posiada. Z racji dwóch osobnych jednostek wymagane jest również do montażu wykorzystanie manometru, kielichownicy czy też butli z azotem, który ma być wykorzystywany do sprawdzenia szczelności. Ten rodzaj urządzenia notuje mniejsze straty ciepła z racji tego, że nie trzeba go transportować z jednej jednostki do drugiej.

Z pewnością zaletą urządzenia typu split jest fakt, że nie ma ryzyka zamrożenia instalacji zimą. Dodatkowo montaż jednostek odbywa się praktycznie bez ingerencji w przegrodę domu. Jest to również bardziej estetyczne rozwiązanie, ponieważ zajmuje mniej miejsca.

Do minusów z pewnością można zaliczyć wyższy koszt instalacji sprzętu typu split, a także konieczność złączenia ze sobą jednej jednostki z drugą. Dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo i wydajność należy regularnie kontrolować i sprawdzać wszystkie konstrukcje chłodnicze.

Pompa ciepła monoblok – charakterystyka

W przypadku pompy ciepła monoblok działa ona dzięki wykorzystaniu takich części, jak m.in. wentylator, sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór rozprężny. To, co najważniejsze to fakt, że wszystkie te elementy znajdują się w jednej jednostce zewnętrznej. To ona jest odpowiedzialna za pobranie powietrza z otoczenia, a także dostarczenia go ogrzanego do całej instalacji. Tam ciecz odbiera ciepło, które następnie trafia do drugiego obiegu. Tam poprzez działanie sprężarki zmienia się w gaz, który oddaje wyższą temperaturę do wnętrza domu.

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju pompy jest prosta konstrukcja, a co za tym idzie niższa cena. Z powodzeniem można je znacznie szybciej zamontować w domu niż urządzenia split. Nie ma również konieczności sprawdzania czynnika chłodniczego, a także samej instalacji.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest to konstrukcja większa i wymagana jest większa ingerencja w przegrodę domu.

Różnice między jednym a drugim typem nie są aż tak znaczące, jak mogłoby się wydawać. Z tego powodu warto pamiętać o tym, aby skonsultować się z architektem i fachowcem. Pomoże to w lepszym doborze instalacji, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Może się okazać, że urządzenia typu split będą droższe w eksploatacji z racji konieczności uzupełniania gazów chłodniczych. Co więcej, warto w tym przypadku rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, które pozwolą praktycznie na uniezależnienie się od sieci energetycznej.

    Imię

    E-mail

    Telefon

    Wiadomość