ZENE dystrybutorem M6 PERC Shingled
2 września, 2020ZENE pomaga w finansowaniu inwestycji PV współpracując z wybranymi bankami
28 października, 2020W dniu 19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego.
Nas ZENE, czyli podmiot funkcjonujący w obszarze FOTOWOLTAIKI, interesuje głównie, co się zmieniło w przepisach przeciwpożarowych dla instalacji fotowoltaicznych, oraz jakie projekty będą wymagały uzgodnienia.
Konsekwencją zmian w prawie budowlanym jest:
- konieczność uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. i zgłoszenia do organów Państwowej Straży Pożarnej każdej instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kWp. Choć wymóg uzgadniania projektów instalacji z rzeczoznawcami funkcjonował już wcześniej, teraz została znacząco rozszerzona liczba instalacji, które podlegają uzgodnieniu. Do tej pory uzgodnienia były wymagane jedynie dla instalacji, które były wykonywane na budynkach o szczególnych wymogach w zakresie bezpieczeństwa ppoż. Jedną z zasadniczych zmian, które weszły w życie 19 września jest to, że ten obowiązek dotyczy każdej instalacji PV powyżej 6,5 kWp (brana jest pod uwagę moc po stronie DC, czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych) niezależnie od typu i charakteru budynku, czy lokalizacji instalacji. Taki zapis oznacza, że w kontekście nowych wymogów muszą zostać uzgodnione również instalacje fotowoltaiczne na gruncie, choć stanowią one mniejsze zagrożenie pożarowe, niż przykładowo instalacje o mocy 5 kWp, ale wykonane na budynku o szczególnych wymogach w zakresie bezpieczeństwa ppoż.
- zmiana typu projektu jaki ma być uzgadniany. Do tej pory w prawie budowlanym funkcjonował zapis o projekcie budowlanym. Był to nieprecyzyjny zapis dla tak małych instalacji jak 6,5 kWp, gdyż tworzenie projektu budowlanego dla przedsięwzięcia, które nie jest objęte pozwoleniem na budowę jest nieuzasadnione. Ustawodawca przychylił się do wielu krytycznych głosów i uznał, że ten wymóg jest nieco przesadzony i zamiast “projektu budowlanego” wprowadził pojęcie “projekt tych urządzeń”. Należy zwrócić uwagę na to, że wbrew informacjom, które krążą w niektórych mediach, projekt budowlany nie zostanie zastąpiony projektem technicznym (który również podlega pewnym szczególnym wymogom). Należy jasno podkreślić, że pojęcie projektu technicznego należy traktować jako skrót myślowy. ”Projekt tych urządzeń” – to projekt, który musi zawierać informacje niezbędne dla rzeczoznawcy, aby mógł ocenić bezpieczeństwo przeciwpożarowe tej instalacji.
Kontrowersje
Mimo wprowadzenia nowych przepisów prawa budowlanego, wciąż nie ma jasnych przepisów wykonawczych, które określałyby, co powinno podlegać uzgodnieniu i jakie rozwiązania techniczne powinny być brane pod uwagę. Nie ma żadnych oficjalnych stanowisk, które mogłyby dać rzeczoznawcom drogowskaz, jak należy podejść do tematu uzgodnień. Z informacji, które uzyskało Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej (SBF POLSKA PV) m.in. od organów PSP dotyczących kryteriów, według których należy uzgadniać instalacje PV wynika, że głównie należy korzystać z zasad wiedzy technicznej, która bazuje na normach i rozporządzeniach.
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV przygotowało Poradnik “Bezpieczeństwo przeciwpożarowe Instalacji PV – wytyczne w zakresie projektowania i wykonania”. Dokument przygotowany przez Stowarzyszenie we współpracy z partnerami wspierającymi wypracowało zasady, w oparciu o które taki projekt powinien zostać wykonany i jakie elementy powinien zawierać. Część elementów zawartych w poradniku wynika z korespondencji przeprowadzonej z PSP, niemniej jednak – nie można tego traktować jako normę, lecz jako rekomendację stowarzyszenia dla projektantów instalacji fotowoltaicznej oraz rzeczoznawców ppoż.
ZENE gwarantując najwyższy poziom obsługi i bezpieczeństwo instalacji, stosuje wszystkie rekomendowane wytyczne.
Opublikowany 20.10.2020